Na czym polega tlenoterapia?

Na czym polega tlenoterapia?

2022-03-05 14:00:00

Wielu z was na pewno zastanawia się na czym właściwie polega terapia tlenem hiperbarycznym. Jak to się dzieję, że tlen w komorze jest leczniczy i pomaga w schorzeniach? Czym różni się tlen w atmosferze od tlenu w komorze hiperbarycznej? Postaramy odpowiedzieć się na wszystkie nurtujące was pytania!

Czym jest komora hiperbaryczna? 

 

Inaczej nazywana komorą ciśnieniową. Jest to zbiornik ciśnieniowy umożliwiający kontrolę środowiska znajdującego się wewnątrz. Kontroli podlegają takie parametry jak ciśnienie, wilgotność, poziom tlenu, temperatura. W przypadku łagodnej hiperbarii tlenowej, ciśnienie panujące w komorze hiperbarycznej wynosi ok. 1,5 ATA, a stężenie tlenu jest bliskie 100%. 

 

Istnieją różne rodzaje komór hiperbarycznych – miękkie, jednoosobowe, kilkuosobowe, leżące, siedzące. W naszym studio tlenowym posiadamy miękką, jednoosobową, leżącą komorę hiperbaryczną. Jest jednak ona na tyle duża, że bez problemu zmieści np. matkę z dzieckiem. Ponadto w ofercie znajduję się także 3 – osobowa komora siedząca. 

 

Czym różni się tlen atmosferyczny od tlenu hiperbarycznego? 

 

Powietrze, którym oddychamy zawiera jedynie 21% tlenu, ponadto ciśnienie panujące w komorze hiperbarycznej jest wyższe od atmosferycznego i wynosi ok. 1,5 ATA. Sprawia to, że tlen potrafi pokonać wcześniej istniejące bariery fizjologiczne i wysycić każdą komórkę naszego organizmu potrzebną ilością tlenu. Inicjuje to procesy samoleczenia uszkodzonych tkanek. 

Najpopularniejsze tagi
  • Tlenoterapia

  • Terapia tlenem

  • Komora hiperbaryczna

  • Zdrowie

  • hiperbaria