Terapia hiperbaryczna HBOT dla diabetyków. Wspomaganie leczenia cukrzycy i jej powikłań.

Terapia hiperbaryczna HBOT dla diabetyków. Wspomaganie leczenia cukrzycy i jej powikłań.

2023-08-08 13:28:47

Cukrzyca uważana za skomplikowaną i podstępną chorobę, dotyka coraz więcej osób. Może między innymi stopniowo podnosić ciśnienie chorego oraz sprzyjać wystąpieniu zaburzeń lipidowych. To one odpowiadają za blokadę procesu regeneracji śródbłonka tętnic czy uszkodzenia czynności parakrynnych płytek krwi. Do gromadzenia się tłuszczów dochodzi zwykle w tętnicach dużych i średnich, takich jak naczynia kończyn dolnych, wieńcowe czy mózgowe. Stąd już prosta droga do powstania niebezpiecznej dla zdrowia i życia miażdżycy. Drugim problemem, z którym boryka się wielu cukrzyków, a na który można zaradzić terapią HBOT jest zespół stopy cukrzycowej. W tych przypadłościach wdrożenie zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej może przynieść cukrzykom zdecydowaną i długotrwałą ulgę.

Zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej u diabetyków, połączonej z odpowiednią dietą oraz pozostałymi zaleceniami przynosi bardzo dobre wyniki. Po pierwsze stabilizuje się insulinowrażliwość organizmu. Dzięki temu łatwiej jest kontrolować poziom cukru we krwi. Dla uzyskania najlepszych efektów leczenia ważne jest wczesne rozpoznanie choroby i rozpoczęcie leczenia. Po drugie w wyniku wdrożonych zabiegów, poprawia się ogólny stan organizmu u chorego na cukrzycę. Sesje w komorze hiperbarycznej sprzyjają leczeniu większości komplikacji związanych z cukrzycą. Istnieje wiele badań dowodzących, że terapia hiperbaryczna jest skuteczna przy leczeniu m.in. owrzodzeń stopy cukrzycowej, a także przy leczeniu neuropatii cukrzycowej, która może się rozwinąć z powodu zniszczenia nerwów, wynikającego ze zbyt wysokiego poziomu cukru i zbyt wysokiego poziomu insuliny. Powszechnie również udowodniono skuteczność tej terapii jako ratunek dla pacjentów przed amputacją kończyny dolnej. 

Z przeprowadzonych obserwacji dr. Scotta Sherr’ea - dyrektora Centrum Hiperbarycznego w Nowym Jorku, proces leczenia z zastosowaniem HBOT podzielony jest na cztery etapy: 

 1. zmniejszenia zapalenia i opuchlizny
 2. odwrócenie niedotlenienia
 3. tworzenie nowych komórek macierzystych
 4. eliminacja infekcji

Dzięki zastosowaniu tlenu pod zwiększonym ciśnieniem dochodzi do tworzenia się nowych naczyń krwionośnych wokół obszarów objętych chorobą. Jednak kluczem jest wdrożenie tej terapii najwcześniej, jak to możliwe. 

Jakie korzyści dla Pacjenta Diabetyka objętego terapią hiperbaryczną?

 1. redukcja obrzęków
 2. zwalczanie infekcji atakującej tkankę kostną
 3. zwiększona produkcja kolagenu
 4. tworzenie nowych naczyń krwionośnych
 5. skuteczne gojenie ran i owrzodzeń
 6. skrócenie czasu regeneracji dla uszkodzonych tkanek
 7. zmniejszenie objawów neuropatii
 8. pobudzenie mikrokrążenia i wpływ na leczenie choroby wieńcowej
 9. poprawa ogólnego samopoczucia

Obecnie tlenoterapia hiperbaryczna jest powszechnie stosowana w leczeniu poważnych infekcji i trudno gojących się ran u osób dotkniętych cukrzycą. Pomaga również blokować działanie szkodliwych bakterii, wzmacnia system odpornościowy organizmu poprzez zwiększenie stężenia tlenu w tkankach i poprawę zdolność białych krwinek do znajdowania i niszczenia szkodliwych drobnoustrojów.

Istotne jest też samopoczucie cukrzyka, które zmienia się w zależności od poziomu cukru we krwi i może przechodzić od smutku czy zrezygnowania – przy hipoglikemii, przez niepokój, do podenerwowania a nawet wściekłości – przy hiperglikemii. Tutaj warto pamiętać, że zabiegi w komorze hiperbarycznej działają też relaksacyjnie i odprężająco na cały organizm.