Terapia hiperbaryczna u pacjentów z chorobą Alzheimera

Terapia hiperbaryczna u pacjentów z chorobą Alzheimera

2023-02-14 12:10:19

W Polsce i na świecie znaczna część seniorów zapada na chorobę Alzheimera. Choroba najczęściej występuje u osób powyżej 65 roku życia, ale coraz częściej dotyka ludzi młodych. Rozpoznanie medyczne jest początkiem długiej i trudnej choroby, która trwa na ogół od 2 do 20 lat. Choroba objawia się narastającym otępieniem umysłowym. Pierwsze oznaki mogą wystąpić nawet na kilkanaście lat przed wystąpieniem takiego stadium chorobowego, gdzie pacjenta dotknie otępienie umiarkowane lub głębokie. HBOT - leczenie, w ramach którego pacjentom podaje się czysty tlen w warunkach zwiększonego ciśnienia, poprawia przepływ krwi w mózgu i ogólne zdolności poznawcze wraz z poprawą pamięci.

Choroba Alzheimera dotyka nie tylko samych chorych, lecz także ich bliskich. Mimo wielu prowadzonych prac badawczych nad tym schorzeniem, nie ma skutecznego leczenia które mogłoby całkowicie zatrzymać proces chorobowy. Są natomiast metody, które w znaczny sposób wpływają na ogólną poprawę stanu chorobowego lub na wczesnym etapie choroby są w stanie odwlec w czasie ciężkie objawy. Jedną z tych metod jest terapia tlenem hiperbarycznym.

Czynniki wpływające na zdrowie naczyń krwionośnych, takie jak cukrzyca, otyłość, palenie tytoniu i wysokie ciśnienie krwi, zwiększają ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i pogorszenia funkcji poznawczych podczas starzenia. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia wieku, płci czy uwarunkowań genetycznych.

Pierwszymi znakami ostrzegawczymi, jeszcze przed wystąpieniem właściwych objawów choroby mogą być:  zaburzenia pamięci utrudniające codzienne funkcjonowanie, dezorientacja co do czasu lub miejsca, kłopoty w ocenie, gubienie rzeczy, zaburzenia myślenia abstrakcyjnego itp.

Najczęstszym mechanizmem choroby naczyń krwionośnych (naczyniowych) w chorobie Alzheimera jest odkładanie się płytek amyloidowych. Płytki te mogą zmniejszać przepływ krwi w mózgu i obniżać poziom tlenu, tworząc stan zwany niedotlenieniem - u pacjentów, a także poprzedzać wystąpienie demencji. Według naukowców korelują one również ze stopniem upośledzenia funkcji poznawczych u poszczególnych osób.  Liczne badania prowadzone na przestrzeni wielu lat dowiodły, że u tych pacjentów, których leczenie wspiera tlenoterapia hiperbaryczna choroba postępuje znacznie wolniej. Czasem dochodzi do poprawy ogólnego stanu pacjenta. Dla chorego oznacza to możliwość samodzielnego lub bardziej samodzielnego funkcjonowania i wykonywania prostych, codziennych czynności.  Tlen hiperbaryczny wspomaga terapię wielu chorób i schorzeń u osób w dojrzałym wieku. Eliminuje problemy związane z niedotlenieniem tkankowym i pozwala poprawić krążenie w miejscach do których przepływ krwi i tlenu jest utrudniony lub całkowicie zahamowany. Hiperbaria wpływając korzystnie na dobrostan układu nerwowego, sprzyja także profilaktyce chorób tej kategorii. Jest ona znakomitym sposobem na odnowę biologiczną mózgu i utrzymanie go w stanie naturalnej witalności. 
 

Zabiegi w komorze hiperbarycznej usprawniają funkcje poznawcze - wpływają na pamięć, uwagę, koncentrację czy kojarzenie faktów.