Terapia Hiperbaryczna w leczeniu COVID – 19

Terapia Hiperbaryczna w leczeniu COVID – 19

2021-05-04 11:30:32

Mówiliśmy już o zbawiennym wpływie terapii hiperbarycznej na zdrowie i wyniki sportowe. Rzeczywistość, w której żyjemy od ponad roku, zmusiła nas do zapoznania z tym tematem w obrębie choroby jaką jest COVID – 19.

Choć 95% przypadków przechodzi ją bezobjawowo, pozostałe 5% narażone jest na ciężkie niewydolności oddechowe, włóknienie płuc oraz szereg innych komplikacji, które pojawiają się po przebytej chorobie. Najczęstsze powikłania, na które skarżą się pacjenci  to zmęczenie, ból głowy, kaszel, utrata smaku oraz węchu, ból mięśni. 

Jak tlenoterapia wpływa na przebieg choroby?

 Najcenniejszym lekiem w walce z koronawirusem jest tlen. Osoby ze zdiagnozowanym wirusem skarżą się na problemy z oddychaniem, a niektórzy nie są w stanie robić tego samodzielnie. W odpowiedzi na ten problem, naukowcy ze Stanów Zjednoczonych postanowili sprawdzić skuteczność HBOT w leczeniu COVID – 19. Pacjenci z pozytywnym wynikiem, otrzymali od jednego do sześciu 90 - minutowych zabiegów w komorze hiperbarycznej. Wyniki były zdumiewające, ponieważ wszyscy pacjenci wyzdrowieli bez konieczności wentylacji mechanicznej. Jak to się stało? Po kilku sesjach nastąpiło zwiększenie wysycenia komórek tlenem i zmniejszenie markerów stanu zapalnego, co pozwoliło wszystkim pacjentom na powrót do domu bez większych problemów. 

Co z powikłaniami pocovidowymi ?

Aktualnie wielu Polaków zmaga się z długofalowymi skutkami choroby, które nie ustępują nawet przez kilkanaście tygodni. Zmusza to ozdrowieńców do szukania metod rehabilitacji, które ułatwią im powrót do codzienności. Problemy natury neurologicznej takie jak trudności z uwagą i skupieniem, utrata węchu, smaku, zaburzenia lękowe czy chroniczne zmęczenie są charakterystycznymi powikłaniami. Już jedna sesja w komorze hiperbarycznej dotlenia mózg oraz wspomaga organizm w wytwarzaniu komórek macierzystych, które regenerują m.in. układ nerwowy, eliminując tym samym wymienione wcześniej skutki przebytej choroby.

 

Terapia tlenowa jest obiecującą alternatywą nie tylko w leczeniu powikłań pochorobowych, ale także jako element leczenia zapobiegawczego, szczególnie dla osób z grupy wysokiego ryzyka. Ponadto, stosowanie HBOT wśród ludzi chorych na COVID – 19 zapobiega potrzebie leczenia respiratorem.

Najpopularniejsze tagi
  • Tlenoterapia

  • Terapia tlenem

  • Komora hiperbaryczna

  • Zdrowie

  • hiperbaria