Tlenoterapia, a leczenie problemów ortopedycznych

Tlenoterapia, a leczenie problemów ortopedycznych

2021-07-09 14:15:03

Urazy ortopedyczne nie należą do tych, które łatwo wyleczyć. Złamania, zwichnięcia, choroby kości wymagają długich i wyczerpujących rehabilitacji. Leczenie tych schorzeń wymaga cierpliwości, ponieważ często pozostajemy ciągle w ruchu, a co za tym idzie - przedłużamy okres regeneracji. Tak samo jak nasz organizm do życia potrzebuje tlenu - tak każda komórka, która za naszą rekonwalescencja odpowiada również go potrzebuje. Dlatego właśnie lekarze często zalecają HBOT jako uzupełniającą terapię w leczeniu.

Mechanizm działania

Na pewno zastanawiasz się "jak to możliwe, że tlen ma taki wpływ na pomyślność rekonwalescencji?" Tlen w wysokim stężeniu podawany pod ciśnieniem powoduje, że jego cząsteczki mogą przedostać się do każdej tkanki w naszym organizmie! Dzięki temu, organizm pobudzany jest do produkcji komórek macierzystych. Są one swego rodzaju tajnymi agentami, którzy dowiadują się czego potrzeba naszemu organizmowi i dostarczają to, czego brakuje mu w danej chwili! W ten właśnie sposób, rozpoznając np. martwą tkankę kostną, pobudzają produkcje osteoblastów, które odbudowują uszkodzoną kość. Ponadto, tlenoterapia pobudza produkcję kolagenu i elastyny, a także działa bakteriobójczo co jest bardzo ważną cechą. Dlaczego? Przez aktywność beztlenowych bakterii w urazach kości, zaczyna rozwijać się stan zapalny. Z tego powodu dochodzi do niedotlenienia, co sprzyja rozwojowi stanu zapalnego. Hiperbaria dotlenia organizmu, a tym samym pobudza komórki żerne do likwidacji bakterii odpowiadających za stan zapalny, aby finalnie go zneutralizować.  

Leczenie kontuzji  

Tlenoterapia jest świetną alternatywą dla sportowców, którzy nie mogą pozwolić sobie na długie kontuzje. W ten sposób nie tylko znacznie skrócą czas powrotu do zdrowia, ale także zminimalizuje ból towarzyszący kontuzji.

Tlenoterapia polecana jest w leczeniu m.in.: 

  • martwicy,
  • stanów zapalnych kości,
  • bólu kręgosłupa, złamań,
  • kontuzji,
  • bólów reumatycznych ,
  • zespołu cieśni nadgarstka.