Tlenoterapia hiperbaryczna HBOT. Jak często? Ile zabiegów?

Tlenoterapia hiperbaryczna HBOT. Jak często? Ile zabiegów?

2022-09-19 21:05:51

Pojedynczy zabieg w komorze hiperbarycznej trwa od 60 do maksymalnie 90 minut. Organizm otrzymuje tlen w stężeniu bliskim 100% w warunkach podwyższonego ciśnienia. Pacjenci często zadają pytanie - ile zabiegów i z jaką częstotliwością? Odpowiedzi jest kilka, ale główną wytyczną jest rodzaj schorzenia na jaki chcemy wpłynąć zabiegami tlenoterapii.

Zabiegi tlenoterapii - profilaktyka

Pacjentom, którzy chcą znacznie poprawić ogólny stan zdrowia, zwiększyć odporność, polepszyć jakość snu i kondycję fizyczną zaleca się od 5 do 10 zabiegów w serii. Sesje powinny odbywać się codziennie lub co drugi/trzeci dzień. Pierwsze, widoczne efekty pojawiają się już po 3-4 zabiegach.

 

Zabiegi tlenoterapii przy różnych schorzeniach - przykłady

- Cukrzyca (zespół stopy cukrzycowej) - zalecana liczba zabiegów waha się między 10 a 30, wykonywane powinny być codziennie. O konkretnej liczbie powinna decydować widoczna poprawa kondycji skóry, proces gojenia rany.

- Terapia tlenem po przebytym Covid-19 - liczba zabiegów wynosić powinna między 5 a 20, ostateczna ilość tak naprawdę jest zależna od objawów danego pacjenta. 

- Autyzm i MPD u dzieci - zaleca się 10 do 40 sesji, po 10 dzieci znacznie lepiej śpią i zwiększa się ich koncentracja, zabiegi powinny być wykonywane codziennie lub co drugi dzień.

- Borelioza - od 5 do 40 zabiegów, codziennie lub co drugi dzień. Tlen hiperbaryczny działa jako „naturalny antybiotyk” w walce z boreliozą.

- Po zawale lub przebytym udarze - ilość zabiegów powinna wynosić pomiędzy 10 a 30 zabiegów, wykonywanych codziennie lub co drugi dzień.

Ogólna zasada jest taka, że lepiej wziąć kilka zabiegów w serii niż rozwlekać je w czasie.

 

Pojedynczy zabieg tlenoterapii

Pojedynczy zabieg tlenoterapii przynosić może efekt odczuwalny, ale nie intensywny. Istnieje grupa pacjentów, którzy od razu odczuwają porządny zastrzyk energii. Inna grupa natomiast odczuwać może ból głowy czy lekkie zmęczenie, jest to przejściowy efekt - reakcja organizmu na usuwanie toksyn. W oczekiwaniu na konkretne rezultaty zaleca się wykonanie kilku zabiegów w serii.

 

Tlenoterapia dla sportowców

W przypadku osób zajmujących się zawodowo lub amatorsko sportem, ilość zabiegów jest uzależniona od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Jeżeli mówimy o regeneracji po zawodach czy treningu - już jeden/dwa zabiegi będą odczuwalne. Jeśli natomiast celem jest zwiększenie wydolności i poprawa wyników - zaleca się od 5 do 10 zabiegów wykonywanych codziennie lub co drugi dzień. Tlenoterapia w sporcie to czynna regeneracja, leczenie urazów, poprawa wyników przez zwiększenie wytrzymałości, lepsza koncentracja i widoczne efekty w różnych okresach treningowych.

 

Najpopularniejsze tagi
  • Tlenoterapia

  • Terapia tlenem

  • Komora hiperbaryczna

  • Zdrowie

  • hiperbaria