Tlenoterapia – ratunek dla alergików

Tlenoterapia – ratunek dla alergików

2022-05-16 12:13:04

Dni są coraz dłuższe, a na dworze robi się coraz cieplej, jednym słowem – lato. Dla większości z nas oznacza to, że nadchodzi nasza ulubiona pora roku. Dla alergików jednak jest to sezon zwiastujący katar, zatkany nos i zatoki czy spuchnięte oczy. Standardowe leczenie obejmuje zazwyczaj farmakoterapię, a alergicy ograniczają nieprzyjemne skutki reakcji alergicznej unikając alergenu. Na szczęście my znamy sposób na to jak przynieść ulgę alergikom w tym trudnym dla nich czasie.

Czym jest tlenoterapia? 

To pytanie pada bardzo często, ponieważ jest to stosunkowo nowa metoda leczenia, która prężnie się rozwija, a swoje zastosowania znajduje w coraz to nowszych dziedzinach medycyny.

Odpowiadając krótko i na temat – jest to nieinwazyjny zabieg, podczas którego do komory wtłaczany jest stężony tlen. W komorze hiperbarycznej panuje zwiększone ciśnienie - ok 1,5 ATA – dzięki temu tlen wdychany przez nas do płuc, lepiej rozpuszcza się w osoczu i skuteczniej dotlenia wszystkie tkanki. 

Tlen podaje się zazwyczaj przez maskę tlenową lub wąsy tlenowe. 

 

Jak tlenoterapia pomaga alergikom?

Jednym z najczęstszych objawów alergii są zmiany skórne – organizm dotleniony tak jak po sesji w komorze hiperbarycznej lepiej radzi sobie z odbudową wszelkich uszkodzeń czy usuwaniem wysypek i obrzęków na naszej skórze. 

Już w trakcie tlenoterapii rozpoczyna się proces regeneracji, a to za sprawą znacznie szybszego niż w warunkach normalnych namnażania się komórek macierzystych! To właśnie one odpowiadają za odnowę biologiczną, naprawę i leczenie wielu różnych schorzeń. Ponadto terapia tlenem zapobiega rozwojowi bakterii beztlenowych, zmniejszając tym samym obrzęk i zaczerwienienie. 

Terapia w komorze hiperbarycznej ma istotny wpływ na stymulację procesów angiogenezy, czyli tworzenia się naczyń włosowatych. Poprawia to mikrokrążenie, a tym samym zwiększa dotlenienie całego ciała i efektywność w zwalczaniu reakcji alergicznych. 

Badania naukowe

W 2018 roku w magazynie Journal of Oyology & Rhinology, grupa badaczy z Uniwersytetu Medycznego w Stambule opublikowała artykuł, w którym opisała swoje badanie dotyczące wpływu tlenoterapii hiperbarycznej w zwalczaniu alergicznego nieżytu nosa. 

Wyniki okazały się zaskakujące, ponieważ wykazały, że efekty, które przynosi HBOT, są identyczne do tych które dają leki steroidowe! Natomiast kombinacja tlenu hiperbarycznego i leków steroidowych może być używa w terapii alergików odpornych na wcześniejsze leczenie.