Tlenoterapia ratunkiem w stanach niedotlenienia organizmu

Tlenoterapia ratunkiem w stanach niedotlenienia organizmu

2022-11-14 21:40:48

Odpowiedni poziom tlenu we krwi oraz w komórkach organizmu jest niezbędny do prawidłowej pracy narządów. Skutki niedotlenienia organizmu (hipoksji) mogą być bardzo poważne, już sam fakt tego dłużej trwającego stanu jest dla człowieka dyskomfortem i obciążeniem. Objawy niedotlenienia są zazwyczaj bardziej rozległe i złożone. Tlenoterapia jest coraz bardziej popularnym sposobem leczenia takich chorób, jak niewydolność oddechowa, obturacyjna choroba płuc (POChP) czy przewlekłe choroby płuc i układu krążenia. Często pozwala też uzyskać dobre rezultaty w przypadku niedotlenienia u nałogowych palaczy.

Przyczyn niedotlenienia może być bardzo wiele, najczęściej są to choroby układu oddechowego np. obturacyjna choroba płuc, astma, ale też choroby układu krążenia - niewydolność serca oraz zatorowość płucna, zatrucie tlenkiem węgla czy przebycie COVID-19. Także nałogowi palacze wykazują mniejsze stężenie tlenu we krwi.  Najbardziej znaną natomiast przyczyną niedotlenienia organizmu, jednak rzadko występującą, jest choroba wysokościowa, powstająca na skutek niskiego stężenia tlenu w wysokich partiach gór. Warto również dodać, że smog także może powodować hipoksję.

Objawami jakie mogą wskazywać na niedotlenienie, są: 

  • - bóle i zawroty głowy
  • - nadmierna senność
  • - przyspieszona praca serca
  • - problemy z koncentracją
  • - sinica
  • - brak apetytu
  • - problemy ze snem
  • - uczucie niedotlenienia i duszności
  • - słaba tolerancja wysiłku fizycznego
  • - zaburzenia świadomości

Jeśli pacjent odczuwa duszność – powinien jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Duszność jest nieprzyjemnym odczuciem trudności w oddychaniu lub braku powietrza i może wiązać się z dużym niepokojem i lękiem. Pojawienie się duszności wymaga przeprowadzenia dokładnego badania, oceny wydolności układu oddechowego i układu krążenia. Duszność to jednak subiektywne odczucie, pomocne może być więc użycie pulsoksymetru, który w razie hipoksemii wskaże spadek saturacji krwi tlenem (u zdrowych osób SpO2 wynosi zwykle 95-99%). Bardzo ważnym elementem w przypadku przewlekłego niedotlenienia jest skuteczne leczenie choroby podstawowej, która doprowadziła do spadku utlenowania krwi. Brak leczenia lub wprowadzenie leczenia zbyt późno może poskutkować wielonarządową niewydolnością i w konsekwencji zgonem pacjenta. 

Tlenoterapia jest zabiegiem stosowanym w stanach niedotlenienia organizmu. Przynosi pozytywne rezultaty i wpływa na polepszenie jakośći życia chorego. Do głównych zalet tlenoterapii można zaliczyć poprawę samopoczucia, koncentracji, odporności, wydolności fizycznej i jakości snu. Wzrost natlenowania tkanek narządów wewnętrznych prowadzi do lepszego funkcjonowania organizmu – zwiększa się poziom tlenu we krwi, co w efekcie usprawnia krążenie. Seans tlenoterapii hiperbarycznej odbywa się zwykle przy użyciu maski tlenowej w specjalnej komorze, w której można wygodnie się położyć. W takich warunkach tlen dociera do wszystkich komórek organizmu, m.in. dotlenia mózg oraz aktywuje neurony do jeszcze bardziej efektywnej pracy. Zabieg wykorzystywany jest najczęściej do leczenia głęboko ukrytych stanów zapalnych czy niewydolności oddechowej.