Tlenoterapia w bólach kręgosłupa

Tlenoterapia w bólach kręgosłupa

2023-01-16 11:49:33

W krajach wysoko rozwiniętych coraz częściej problemem społeczeństwa są nawracające bóle kręgosłupa. Z punktu widzenia medycyny, dolegliwości kręgosłupa najczęściej są pochodzenia para zawodowego. A mianowicie w pewnych grupach zawodowych dochodzi do obciążenia tego narządu. Dotyczy to zarówno fizycznych grup zawodowych, ale również tych, od których rodzaj wykonywanej pracy wymaga pozostania nienormatywnie długo w jednej pozycji. Oczywiście urazy różnego pochodzenia także sprzyjają dolegliwościom w tym obszarze. Nieleczone zmiany patologiczne kręgosłupa mogą przerodzić się w poważne zwyrodnienia, dlatego wart zadbać o stan zdrowia zanim będzie za późno.

Tlenoterapia hiperbaryczna przyspiesza regenerację organizmu przy chorobach układu kostnego. Tlen hiperbaryczny wpływa na dotlenienie tkanki kostnej, chrząstek, stawów oraz mięśni szkieletowych, także na wzrost produkcji komórek macierzystych. Ponadto zmniejsza stany zapalne i wspomaga proces regeneracji uszkodzonych tkanek oraz uśmierza ból. Zarówno osteoblasty (komórki kościotwórcze), jak i osteoklasty (makrofagi pochodzące ze szpiku kostnego) potrzebują określonej ilości tlenu do pełnienia swoich funkcji . Zwiększenie aktywności osteoblastów wpływa na odbudowę martwej tkanki kostnej, a stymulacja osteoklastów przyspiesza tworzenie nowych struktur kostnych. 

Jeżeli mówimy o wpływie tlenoterapii hiperbarycznej na schorzenia w obrębie kręgosłupa, to mamy na myśli przede wszystkim:

  • - wzrost procesów regeneracji uszkodzonych komórek
  • - wzrost procesów produkcji komórek macierzystych
  • - redukcję istniejących w obrębie kręgosłupa/układu kostnego stanów zapalnych oraz towarzyszącemu im bólu

Zabiegi w komorze hiperbarycznej można stosować w różnych przypadkach schorzeń na tle ortopedycznym:

  • - leczenie po złamaniach i zwichnięciach
  • - osteoporoza
  • - martwica kości
  • - leczenie urazów i bólu kręgosłupa
  • - rehabilitacja po operacjach ortopedycznych, np. wstawienia endoprotezy
  • - rehabilitacja w przypadku urazów sportowych

Zabiegi w komorze hiperbarycznej przynoszą korzyści w leczeniu stanów zapalnych, a więc także w niwelowaniu bólu. Wspomagają tworzenie się nowych komórek macierzystych i skutecznie podnoszą poziom tlenu w organizmie, co skutkuje polepszeniem stanu zdrowia pacjenta.