Tlenoterapia w geriatrii

Tlenoterapia w geriatrii

2021-09-22 20:25:00

Tlen jest najważniejszym pierwiastkiem występującym na Ziemi. Nic dziwnego, że ludzie postanowili wykorzystać go w medycynie. Zabieg tlenoterapii jest niezwykle efektywną terapią wykorzystywaną w leczeniu wszelkich ran, schorzeń czy chorób - również tych geriatrycznych. Dawniej leczenie tlenem wykorzystywane było tylko i wyłącznie w szpitalu, dzisiaj jednak możemy pozwolić sobie na przeprowadzenie jej w warunkach domowych lub w studiach tlenu - takich jak nasze.

Terapia tlenem w leczeniu reumatyzmu

Reumatyzm to bardzo ogólne określenie na wszelkie dolegliwości obejmujące układ ruchu. Najczęściej wiąże się ze stanami zapalnymi kości, stawów i mięśni. Nie można również zapominać o nawracającym bólu reumatycznym. Schorzenie to najczęściej spotyka seniorów i doprowadza do znacznego obniżenia sprawności.

Jak sobie z nim poradzić?

Z uwagi na fakt, że reumatyzm i stan zapalny idą w parze, tlenoterapia okazuje się być doskonałą odpowiedzią na problemy z tym związane. Zwiększenie ilości tlenu przyśpiesza regenerację tkanek, zmniejsza stan zapalny a także niweluje dolegliwości bólowe, co powoduje wzrost samopoczucia u chorych. Tak wysokie natlenienie zapobiega obumieraniu tkanek i wspomaga działanie leków. Tlenoterapia w połączeniu z innymi sposobami walki z reumatyzmem gwarantuje zwiększenie szans na wolniejszy postęp choroby i polepszenie samopoczucia pacjenta.

Problemy kardiologiczne, a hiperbaria tlenowa

Choroby związane z układem krwionośnym są dotkliwe i niestety częste. W Polsce, z powodów kardiologicznych, umiera blisko 200 tys. ludzi rocznie. Istnieje jednak zabieg, który potrafi poradzić sobie z tym problemem.

Jak tlenoterapia pomaga zwalczać te dolegliwości?

Każdy mięsień do pracy potrzebuje tlenu, a najważniejszym z mięśni jest serce. Jego niedotlenienie wiążę się z niewydolnością całego organizmu, ponieważ to ono rozprowadza krew wraz z zawartym w niej tlenem po całym ciele. W konsekwencji prowadzi to do hipoksji, która upośledza pracę serca oraz każdego innego narządu, a także powoduje martwicze infekcje tkanek miękkich.

Zawał, a tlenoterapia

Tlenoterapia zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca, którego główną przyczyną jest zamknięcie kanału tętnicy wieńcowej spowodowane zmianami miażdżycowymi. Tlen w zwiększonej ilości poprawia krążenie krwi, funkcjonowanie tkanek, reguluje ciśnienie i zmniejsza bóle wieńcowe. Przy regularnej tlenoterapii zauważyć można zmniejszenie lub nawet ustąpienie arytmii serca.

tlenoterapia i gojenie się ran

Zbawienny wpływ tlenoterapii zaobserwowano również w przypadku osób posiadających trudno gojące się rany. Mogą to być wszelkiego rodzaju poparzenia, blizny pooperacyjne, po-trądzikowe lub te wywołane przez cukrzyce. Łączy je jedno - niedobór tlenu, a przecież tlen jest najważniejszy w regeneracji.

Rola terapii hiperbarycznej

Tlenoterapia hiperbaryczna dostarcza ogromne ilości tlenu do organizmu. Pobudza to produkcję kolagenu, fibroblastów a także krwinek białych odpowiedzialnych za zwalczanie bakterii. Zabieg ten leczy stany zapalne, obrzęki i stymuluje odbudowę tkanek poprzez zwiększenie wytwarzania komórek macierzystych, co 8-krotnie przyspiesza gojenie!

Niewydolność górnych dróg oddechowych

Najbardziej efektywnym sposobem na niewydolność oddechową jest zwiększeniu tlenu we wdychanym powietrzu. Umożliwia nam to tlenoterapia. Dzięki panującemu w komorze hiperbarycznej wysokiemu ciśnieniu, tlen dostaje się do każdej komórki naszego ciała. Powoduje to wysyceniem przez niego tkanek, a także neutralizuje wszelkie toksyny pozostające w organizmie.

Choroby, w których pomocne jest zastosowanie tlenoterapii

 • zatrucie tlenkiem węgla
 • choroba dekompresyjna
 • leczenie powikłań po przebytych infekcjach wirusowych (np. COVID - 19)

Choroby neurologiczne

Bez tlenu funkcjonowanie poszczególnych układów jest niemożliwe. To dotyczy również układu nerwowego. Dostarczany w trakcie trwania terapii tlen rozpuszczany jest w osoczu. Tak natleniona krew trafia m.in. do mózgu pobudzając jego komórki do pracy. Wspomaga to procesy myślowe, a także łagodzi skutki chorób natury neurologicznej.

Jakie choroby wspomaga tlenoterapia?

 • Choroba Alzhaimera,
 • Choroba Parkinsona
 • Skutki udaru mózgu
 • Migrena
 • Stwardnienie rozsiane
 • Depresja, choroba dwubiegunowa

Tlenoterapia, a choroba Alzhaimera

Jest to nieodwracalna choroba mózgu, która dotyka szczególnie osoby w podeszłym wieku. Powodowana przez zwyrodnienie układu nerwowego, upośledza jego działanie, co prowadzi do otępienia, zaników pamięci, a wraz z postępem choroby - niemożności samodzielnego życia.

Z pomocą tlenoterapii możemy znacznie spowolnić proces postępowania choroby. Jak to się dzieje?

Zabieg HBOT dotlenia mózg, wspierając tym samym tworzenie się nowych połączeń neuronowych w mózgu.

Projekt "Studio tlenowe"

Tlen-Med to projekt od ludzi, dla których zdrowie jest najważniejsze i którzy chcą przekazywać je dalej. Zależy nam na tym, aby jak najwięcej osób doceniło właściwości tego życiodajnego pierwiastka i nauczyło się oddychać świadomie. Dodatkowo, tlenoterapia daje nam bardzo cenną rzecz jaką jest odpoczynek od codziennego pośpiechu. Jeśli więc mogliśmy połączyć przyjemne z pożytecznym, zrobiliśmy to z chęcią.

W tym miejscu warto również wspomnieć, że jest to terapia dla każdego, nie tylko dla dorosłych, ale i dzieci, a dla wielu sportowców stanowi nieodłączny element treningów.

Tlenuj z nami!Gallery

Najpopularniejsze tagi
 • Tlenoterapia

 • Terapia tlenem

 • Komora hiperbaryczna

 • Zdrowie

 • hiperbaria