Tlenoterapia w łagodzeniu Autyzmu

Tlenoterapia w łagodzeniu Autyzmu

2021-11-25 12:00:00

Autyzm jest diagnozowany u około 1 na 100 dzieci w Europie. Nie jest on chorobą, a zaburzeniem rozwojowym. U każdego przejawia się na inny sposób, co sprawia, że rozumiemy go jako spektrum. Objawy wyróżniają się w komunikacji, interakcjach i stereotypowym zachowaniu.

Przyczyny autyzmu nie są na razie do końca zbadane. Wiadomo jednak, że dużą rolę odgrywa tu genetyka oraz warunki środowiskowe. Przy okazji badań nad spektrum autyzmu, odkryto również, że  komórki mózgowe podatne są na duże niedotlenienie. Z tego powodu, tlenoterapia może okazać się doskonałą terapią wspomagającą w leczeniu.

Objawy autyzmu

Zachowania stereotypowe dla dzieci z zaburzeniem ze spektrum autyzmu objawiają się w 3 sferach: komunikacja, interakcja, zachowanie. 

Pierwsza z nich przejawia się opóźnionym rozwojem mowy, unikaniem kontaktu wzrokowego, trudnościami w rozszyfrowaniu emocji drugiej osoby, powtarzaniem tych samych słów lub zdań, a także problemami w komunikacji.

W przypadku problemów z interakcją, zauważyć możemy trudności w rozumieniu i rozmawianiu o emocjach, brak dzielenia się osiągnięciami i zainteresowaniami, wchodzenia w role, udawania w zabawie, małe zainteresowanie ludźmi lub nie patrzenie na przedmiot, który wskazuje rodzic. 

Z zachowań mogących wskazywać na występowanie zaburzeń ze spektrum autyzmu wyróżniamy: przywiązanie do rutyny, zabawek lub obiektów, zainteresowanie wąską dziedziną wiedzy, trudności z adaptacją do zmian czy wielokrotne powtarzanie określonych ruchów.

 

Komora hiperbaryczna, a autyzm

Terapia tlenem nie jest w stanie samodzielnie wyleczyć autyzmu, ale z pewnością załagodzi objawy i skutki tego zaburzenia. 

Poprzez podanie blisko 100% tlenu w warunkach podwyższonego ciśnienia, ten pokonuje wszelkie bariery fizjologiczne zwiększając tym samym dotlenienie i przyswajalność tego tlenu w organizmie. HBOT wspomaga przepływ krwi, dotleniając tym samym mózg. Wspomaga to produkcję komórek macierzystych, redukcję stanów zapalnych, pozbywanie się toksyn oraz zmniejsza stres oksydacyjny. 

Zalecane jest 10 do 40 godzinnych sesji w komorze hiperbarycznej, aby zobaczyć efekty i sprawić, że będą utrzymywać się dłużej. 

Należy również pamiętać, że tlenoterapia działa kompleksowo na cały organizm, wzmacniając odporność, poprawiając jakość snu, apetyt, przyswajalność leków i ogólne samopoczucie. 

 

Badania naukowe

Badacze z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przeprowadzili badania nad wpływem hiperbarii tlenowej na terapię dzieci ze spektrum autyzmu. Zbadali oni 60 pacjentów z diagnozą autyzmu, których przez 40 dni poddali codziennej terapii tlenem w komorze hiperbarycznej 1,5 ATA. 

Doszli oni do wniosku, że tlenoterapia hiperbaryczna wpływa na zmniejszenie stopnia ciężkości choroby, a poprawę widać szczególnie w obszarze odpowiedzi emocjonalnej. Ponadto, u niektórych pacjentów nastąpiła normalizacja układu pokarmowego.

Najpopularniejsze tagi
  • Tlenoterapia

  • Terapia tlenem

  • Komora hiperbaryczna

  • Zdrowie

  • hiperbaria