Tlenoterapia w leczeniu migreny

Tlenoterapia w leczeniu migreny

2021-05-20 14:47:42

Na migrenę cierpi, aż 10% Polaków, a pierwsze napady mogą występować już w dzieciństwie. Jest to przewlekłe schorzenie neurologiczne uznawane za chorobę cywilizacyjną. Objawia się silnymi atakami bólów głowy, nudnościami, a także zwiększoną wrażliwością na bodźce zewnętrzne. Leczenie jej stanowi wyzwanie nie tylko dla osoby zmagającej się z nią, ale również dla lekarzy. Terapia zapobiegająca opiera się przede wszystkim na farmaceutykach. W pierwszej kolejności podawany jest ibuprofen lub paracetamol. Niestety, przy częstych i długich napadach, ciągłe branie leków nie wpływa dobrze na nasz organizm.

Czym jest migrena? 
 

Mylne jest stwierdzenie, że to po prostu ból głowy. Te dwie przypadłości różnią się pod wieloma względami. Przede wszystkim migrenę poprzedza szereg objawów takich jak brak apetytu, zmęczenie,  drażliwość, wahania nastroju, a także aura, czyli zaburzenia w widzeniu i czuciu. Ponadto, jej charakter jest zupełnie inny. To intensywny, pulsujący, niemalże rozpierający ból w okolicach czoła i skroni, który z czasem rozlewa się na całą czaszkę. Przyczynami najczęściej są hałas, zapachy czy nieodpowiednie odżywianie się. Natężenie napadów, objawy czy czas ich trwania są kwestią indywidualną, ale jedno jest pewne - wiążą się one z nadwrażliwością naczyń układu nerwowego naszego mózgu. Ponieważ leczenie doraźne nie sprawdza się na dłuższą metę, naukowcy stale szukają nowych rozwiązań takich jak akupresura, akupunktura, aromaterapia.  

Tlenoterapia hiperbaryczna w leczeniu migreny  

 

W odpowiedzi na problem z leczeniem migreny, badacze z University of New South Wales w 2015 roku przeprowadzili badanie na temat skuteczności tlenoterapii w leczeniu napadów migreny. Doświadczenie obejmowało grupę 100 osób, którym podawano stężony tlen w warunkach zwiększonego ciśnienia. Wyniki testu wykazały, że HBOT jest skuteczna w łagodzeniu migrenowych bólów głowy. Dodatkowo, dowiedziono że terapia hiperbaryczna jest w stanie przerwać trwający już napad. Jak to się dzieje? Wysokie ciśnienie panujące w komorze hiperbarycznej umożliwia cząsteczkom tlenu wchłonięcie się tam, gdzie normalnie nie są w stanie się dostać.  Tak wysycone tlenem osocze, krew i płyn mózgowo - rdzeniowy uzupełnia braki w tkankach naszego organizmu (m.in. tkance mózgowej), zmniejszając tym samym objawy migreny, a z czasem - intensywność oraz częstotliwość napadów.

Hiperbaria tlenowa jest niezwykle obiecującą techniką leczenia nie tylko bólów migrenowych, ale wszelkich schorzeń neurologicznych, a co najważniejsze - jest bezpieczna, przyjemna i ma pozytywny wpływ na zdrowie.