Tlenoterapia w neurologii

Tlenoterapia w neurologii

2021-10-23 12:00:00

W ostatnim artykule poruszyliśmy temat roli tlenoterapii w neurologii i tego, w jaki sposób oddychanie stężonym tlenem pomaga w rozwiązywaniu problemów neurologicznych.

Problemy neurologiczne to schorzenia związane z nieprawidłową pracą ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Statystki są bezlitosne – uświadamiają, że to właśnie choroby neurologiczne są drugą najczęstszą przyczyną zgonów. Z tego właśnie tytułu trzeba pamiętać, że to może dotyczyć każdego z nas. Jak dobrze wiemy – lepiej zapobiegać niż leczyć, a doskonałym sposobem na to będzie tlenoterapia. 

 

Czym jest tlenoterapia?

Najkrócej i najprościej – leczenie stężonym ( ok 90%) tlenem w komorze, w której panuje podwyższone ciśnienie (1,5 ATA). Jestem pewna, że dużo bardziej zastanawia was jak taka wizyta się odbywa i w jaki sposób się do niej przygotować. W takim razie już mówię. 

 

Przygotowanie do wizyty

 1. Na początek powinieneś/aś umówić się na wizytę. Możesz to zrobić przez telefon (numer znajdziemy w zakładce „KONTAKT”) lub internetowo, klikając w przycisk „ZAREZERWUJ”.
 2. Jeśli to twoja pierwsza wizyta, prosimy o przyjście 10 minut wcześniej, aby bez żadnych opóźnień rozpocząć sesję. Przed wejściem do komory należy podpisać regulamin, oświadczenie oraz zaznajomić się ze wszystkimi przeciwwskazaniami.
 3. Najlepiej, aby na planowaną sesję przyjść bez makijażu, zdjąć biżuterię i zegarki oraz ubrać wygodne, przewiewne, bawełniane ubranie. 
 4. Możesz zabrać ze sobą wodę lub inny napój. Jeśli o niej zapomniałeś/aś, nie przejmuj się i poproś naszego pracownika o butelkę wody.
 5. Do komory możesz zabrać ze sobą telefon, słuchawki czy książkę, aby umilić sobie ten czas. 

Tlenoterapia w problemach neurologicznych

Tlen, który przyjmujemy w komorze, dzięki podwyższonemu ciśnieniu, pokonuje wszelkie wcześniej istniejące bariery fizjologiczne i rozpuszcza się nie tylko we krwi, ale również w limfie i płynie mózgowo – rdzeniowym. Dotlenia to cały organizm, usprawniając tym samym pracę wszystkich układów i narządów, a także między innymi: 

 • Usprawnia pracę mózgu,
 • Likwiduje hipoksje,
 • Redukuje obrzęk mózgu i stany zapalne,
 • Ochrania uszkodzone obszary tkanki nerwowej, hamując postępowanie martwicy,
 • Pobudza neurony do pracy,
 • Stymuluje produkcje komórek macierzystych.

 

Udar mózgu 

Jest to zaburzenie spowodowane jest nagłym i miejscowym zaburzeniem krążenia krwi, które prowadzi najczęściej do obumarcia części mózgu. Co roku dotyka on ok. 80 tys. Polaków, z czego prawie 40% przypadków kończy się śmiercią. 
Aby udowodnić znaczenie tlenoterapii w leczeniu pacjentów po udarze mózgu, naukowcy z Tel Awiwu pod przewodnictwem Dr Shai Efrati wykonali szereg badań polegających na dołączeniu terapii hiperbarycznej do leczenia u części pacjentów. 

Wyniki były oszałamiające, ponieważ w grupie pacjentów, którzy stosowali zabiegi tlenoterapii, zauważono poprawę w posługiwaniu się mową, motoryce czy czuciu. 

Tlenoterapia poprawia krążenie, co usprawnia powrót chorego do zdrowia, zmniejsza obrzęk mózgu, poprawia jego ogólne utlenienie, pobudza neurony do pracy i powstrzymuje martwicę. 

Zaskakującym jest również fakt, że tlenoterapia hiperbaryczna pozwala na ożywienie uśpionych neuronów nawet po 3 latach

 

Porażenie mózgowe
 

Jest ono wynikiem uszkodzenia centralnego układu nerwowego, które najczęściej spowodowane jest jego niedotlenieniem. W takim przypadku, hiperbaria tlenowa, która dostarcza stężonego tlenu, stanowi niezwykle ważny element w leczeniu jako terapia uzupełniająca. 

Duża dawka tlenu obniża mózgowy przepływ krwi, redukując ciśnienie śródczaszkowe, przywraca metabolizm tlenowy, pomaga w przywróceniu sprawności uszkodzonych nerwów twarzowych.

Podobne rezultaty i poprawę w jakości życia, terapia tlenem hiperbarycznym przynosi w przypadku chorób takich jak Alzhaimer, Parkinson czy stwardnienie rozsiane.

 

Na koniec…

…warto jeszcze dodać, że tlenoterapia nie jest zabiegiem tylko i wyłącznie dla ludzi dotkniętych poszczególnymi chorobami czy schorzeniami. Polecana jest również dla osób w pełni zdrowych, które chcą takimi pozostać. HBOT nie tylko zapobiega wystąpieniu chorób, o których piszemy, ale wpływa na poprawę jakości życia w wielu jego obszarach. Między innymi podnosi koncentrację, pomaga w skupieniu się, polepsza pamięć przez co pobudza produkcję hormonu szczęścia, czyli serotoniny! Tym samym poprawia nasze ogólne samopoczucie i zwyczajnie przynosi radość.