Tlenoterapia w problemach neurologicznych

Tlenoterapia w problemach neurologicznych

2021-10-10 23:40:01

Mózg, pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, zużywa, aż 20% tlenu występującego w naszym organizmie. Bez tego pierwiastka nie przeżyjemy dłużej niż 4 minuty. W przypadku niedotlenienia, organizm próbuje natlenić mózg poprzez zwiększenie przepływu krwi. Hipoksja może prowadzić do zaburzeń pamięci, problemów z koncentracją, utraty przytomności czy wreszcie śpiączki lub śmierci takiej osoby. Czy istnieje jednak bardziej naturalny i efektywny lek na niedotlenienie od czystego tlenu?

Jak działa tlenoterapia? 

Już wielokrotnie pisaliśmy o mechanizmie działania tlenoterapii, jednak nie zaszkodzi tego powtórzyć i zwrócić uwagę na jej znaczenie w neurologii. 

Hiperbaria tlenowa to leczenie tlenem w komorze, w której panuje podwyższone ciśnienie. Dzięki panującym tam warunkom, tlen jest w stanie pokonać wszelkie występujące do tej pory bariery fizjologiczne i bez większych problemów dostaje się nawet do tych najbardziej niedotlenionych obszarów. Rozpuszcza się on w krwi, limfie i – co bardzo ważne w tym temacie - płynie mózgowo – rdzeniowym. Krążące po całym organizmie płyny rozprowadzają składniki odżywcze (w tym tlen), pobudzając tym samym produkcje komórek macierzystych i kolagenu, a także wspiera procesy regeneracyjne. 

Tlenoterapia poprawia metabolizm, co zmniejsza obrzęki mózgu i ciśnienie środczaszkowe. Dzięki obkurczeniu naczyń krwionośnych, HBOT hamuje rozwój martwicy i wszelkich uszkodzeń.

Nie wolno również zapomnieć o jeszcze jednym, ale bardzo ważnym aspekcie – poprawie samopoczucia! Wierzcie nam na słowo, z komory hiperbarycznej wychodzi się z 2 razy większym uśmiechem na twarzy niż gdy się do niej wchodziło! A to wszystko dzięki wzmożonemu wytwarzaniu hormonu szczęścia – serotoniny. 

Terapia tlenem świetnie sprawdza się jako terapia uzupełniająca nie tylko dzięki wyżej wymienionym właściwościom, ale również z uwagi na fakt, że efekty terapii tlenowej wspomagają działanie przyjmowanych leków.

Jakie choroby wspomaga tlenoterapia hiperbaryczna?

  • Migrena,
  • Choroba Alzhaimera, 
  • Choroba Parkinsona, 
  • Skurki udaru mózgu, 
  • Stwardnienie rozsiane, 
  • Porażenie mózgowe,
  • PTSD (zespół stresu pourazowego).

Udar mózgu

Jest to stan charakteryzujący się nagłym wystąpieniem zaburzenia pracy mózgu, spowodowany zaburzeniem krążenia mózgowego, które utrzymuje się przez ponad 24 godziny. Udar najczęściej powodowany jest przez niedokrwienie mózgu i powoduje obumarcie tkanki rdzenia mózgowego.

Jak już wiemy, dzięki tlenoterapii poprawiamy nie tylko ogólne krążenie w organizmie, ale także mikrokrążenie, które zaspokaja zapotrzebowanie danych komórek w tlen. Ponadto, tlen który wdychamy w komorze hiperbarycznej rozpuszcza się również w płynie mózgowo – rdzeniowym. Terapia tlenem wspomaga organizm w tworzeniu nowych komórek. 

Wśród pacjentów wspomagających się tlenoterapią zauważono znaczącą poprawę w sprawności motorycznej, kontroli pęcherza, zapamiętywaniu, mówieniu, w obrębie wzroku czy słuchu, a nawet we wrażliwości na dotyk czy temperaturę. 

Jak już pewnie zauważyliście, tlenoterapia w problemach neurologicznych to tzw. temat – rzeka. Jest wiele dodatkowych aspektów, o których nie wspomnieliśmy jeszcze w tym wpisie, ale aby nie przemęczać naszych czytelników, postanowiliśmy podzielić ten temat na dwa wpisy. Wypatrujcie z niecierpliwością kolejnych aktywności na blogu, bo tam na pewno zagłębimy wiedzę o zastosowaniu tlenoterapii w leczeniu takich schorzeń neurologicznych jak: Choroba Alzhaimera, Parkinsona, dziecięce porażenie mózgowe czy depresja. Gallery