Urazy i kontuzje, a tlenoterapia

Urazy i kontuzje, a tlenoterapia

2022-01-09 13:10:00

Wszelkiego rodzaju kontuzje wykluczają wielu sportowców z codziennych treningów czy ważnych rozgrywek, jednak nie tylko osoby zajmujące się sportem cierpią na tego typu problemach. Wiele urazów wyklucza z codziennego życia wielu ludzi.

Jak działa tlenoterapia? 

Hiperbaria tlenowa jest metodą, w której wykorzystuje się 100% tlen, wtłaczany bezpośrednio do komory lub przez maskę czy tzw. wąsy tlenowe. Oprócz zwiększonego stężenia tlenu, w komorze hiperbarycznej panuje ciśnienie wyższe niż ciśnienie atmosferyczne. Takie warunki pozbawiają tlen wszelkich barier fizjologicznych, które ten potrzebuje, aby dotlenić każdą komórkę naszego ciała. 

Tlenoterapia w sporcie

Coraz większą uwagę poświęca się wykorzystywaniu HBOT w sporcie, szczególnie w urazach układu mięśniowo - szkieletowego. Pozwala to nie tylko zapobiec długiemu okresowi rekonwalescencji, ale także może mieć znaczenie finansowe, gdyż terapia tlenem obniża skraca okres rehabilitacji. 

Jak tlen wpływa na regenerację?

Tlenoterapia poprzez zwężenie naczyń krwionośnych, zwiększa dostarczanie tlenu, a także zmniejsza obrzęki, które zazwyczaj idą w parze z wszelkimi urazami. Ponadto hiperbaria tlenowa wspomaga funkcje obronne białych krwinek, więc działa przeciwzapalnie. Przy dłuższym stosowaniu tlenoterapii, organizm zaczyna stymulować produkcję fibroblastów, które wytwarzają kolagen i elastynę. Wpływa to bezpośrednio na odbudowę i umocnienie uszkodzonej tkanki, naderwanego więzadła czy ścięgna.

W przypadku uszkodzenia kości, tlenoterapia hiperbaryczna pobudza wytwarzania osteoklastów, które przyrastają na grubość i umacniają mechanicznie złamaną kość. 

Badania naukowe

Pierwszy raport kliniczny opublikowany przez badaczy Instytutu Ortopedii Galeazzi w Mediolanie potwierdzający skuteczność tlenoterapii ukazał się w 1993 roku, a jego wyniki sugerowały zmniejszenie o 55% liczby dni straconych z powodu kontuzji u zawodowych piłkarzy w Szkocji cierpiących na różne kontuzje po zastosowaniu HBO.Gallery